FXD-CO Model Karbonmonoksit Gaz Alarm Dedektörleri

FXD-CO Model Karbonmonoksit Gaz Alarm Dedektörleri


Ürün Açıklaması

FXD-CO Karbonmonoksit gaz alarm dedektörü ortamdaki karbonmonoksit gazını algılar, ışıklı ve sesli uyarı sağlar, ayrıca sahip olduğu kontaklar sayesinde alarm durumunda açılmasını istediğiniz cihazlar açar, kapatılmasını istediğiniz cihazları kapatır.

Karbonmonoksit Nedir? Karbonmonoksit (CO), renksiz, kokusuz, tatsız (yani varlığı hissetmesi zor), havadan hafif ve çok düşük yoğunluklarda bile zehirleyici bir gazdır. Havadan hafif olduğundan genellikle odaların üst, yani tavan kısımlarında toplanır. Karbonmonoksit (CO)gazı yanıcı olduğundan havadaki karışımı %12-75 arasında olduğunda patlayabilir. Duvarlardan bile sızabilir. Vücuda solunum yolu ile girer. Vücutta parçalanmaz, solunum yolu ile dışarı atılır. Karbonmonoksit (CO) zehirlenmeleri sıklıkla kapalı bir ortamda meydana gelen yanma sırasında olur. Solunum zehiri olan Karbonmonoksit ile meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmaz ise zehirlenmeler ölümle sonlanabilir.

UYARI:

Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı korunmanın en etkili yolu karbonmonoksit gaz alarm dedektörüdür. Satın alınacak karbonmonoksit dedektörünü iyi seçilmelidir. Aksi halde telafisi imkansız mağduriyetlerle karşılaşılabilinir. Karbonmonoksit Gaz Alarm Cihazı EN 50291 Standardına uygun üretilmektedir. 30ppm karbonmonoksit gazı sızıntısında alarm süreci başlar bu sürec tehlike oranının düşük ve orta seviyesidir. Yüksek seviyedeki alarm cihazları kullanımı ölümle sonuçlanır.

KARBONMONOKSİTTEN ZEHİRLENME BELİRTİLERİ;

 

Karbonmonksit gazı çok az miktarlarda bile insanlara etki etmektedir. Karbonmonksit gazı kandaki hemoglobine ilgisi/afinitesi oksijene olan ilgisinden 250-300 kat daha fazladır. Karbonmonksit gazı hemoglobinle birleşerek karboksihemoglobin oluşturur. Böylece hemoglobin kana oksijen taşıyamaz. Karbonmonksit gazı zehirlilik/toksik etkisi sinsidir. Zehirlenme üç aşamada gerçekleşir:

Birinci Safha: Karbonmonksit gazı soluyan kimsede hafif uyuşukluk, durgunluk ve uyuklama hissedilir. Bu belirtiler zehirlenmenin başladığı anlamına gelir. Zehirlenmeye maruz kalan kişi/kişiler derhal temiz havaya çıkarılmalıdır. Bu aşamada kurtulma şansı olabilir. Biraz daha fazla Karbonmonksit gazına maruz kalındığında hareket yeteneği felce uğrar, insana tatlı bir rehavet çöker ve uyuklama isteği doğar. Öleceğini bilse bile kişi o ortamdan ayrılmak istemeyebilir.

İkinci Safha: Titreme, adele kasılması, çene kilitlenmesi ve diş gıcırdatmaları başlar. Gözler bir noktaya dikilir ve ateşlenme başlar.

Üçüncü ve Son Safha: Solunum ve kalp atışları yavaşlar, vücut ısısı düşer, his ve şuur kaybolur. Ölüm gerçekleşir. Karboksihemoglobin kırmızımsı pembe rengi vücut derisini kiraz kırmızısı renge dönüştürür. Dudaklar rujla boyanmış gibi kızarır ve yüz tebessüm eder hali alır.

Üç çeşit karbonmonoksit gaz alarm cihazı imalatı mevcut;

FXD- CO2 / Sadece Pil ile çalışır.

FXD-CO / 230V ve Şarjlı Pil ile çalışır.

FXD-CO1 / 230V ve 9V Pil ile çalışır.

 

         

Translate »
Open chat
Whatsapp Şipariş ve Destek Hattı
Merhaba
Ürünleriniz hakkında bilgi almak istiyorum.
Powered by