FXD-CO FXD-CO1 FXD-CO2 KULLANIM KILAVUZLARI

FXD-CO FXD-CO1 FXD-CO2 KULLANIM KILAVUZLARI

FXD-CO, FXD-CO1, FXD-CO2 Model Karbonmonoksit Gaz Dedektörü Tanıtım ve Kullanma Kılavuzu

 

SERVİS İSTASYONU

İTEK CENTER – Seyrantepe Mahallesi Binnur Sokak No:3 Kağıthane/İstanbul/TÜRKİYE

Tel:(+90) 212 281 6078(PBX)  Fax:(+90) 212 281 6332

E-mail:info@itektr.com Web:www.itektr.com

Karbonmonoksit Nedir;

Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gazdır. Duvarlardan bile sızabilir. Vücuda solunum yolu ile girer. Karbon monoksit vücutta parçalanmaz, solunum yoluyla dışarı atılır. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı bir ortamda meydana gelen yanma sırasında olur (bacası çekmeyen şofben, soba, ocak gibi) ayrıca karbon monoksidin kullanıldığı veya üretildiği iş kollarında da meydana gelebilir. Solunum zehiri olan karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahele yapılmazsa, zehirlenemeler ölümle sonlanabilir.

 

Karbonmonoksitten Zehirlenme Belirtileri:

CO çok az miktarlarda bile insanlara etki etmektedir. CO’in kandaki hemoglobine ilgisi/afinitesi oksijene olan ilgisinden 250-300 kat daha fazladır. CO hemoglobinle birleşerek karboksihemoglobin oluşturur. Böylece hemoglobin kana oksijen taşıyamaz. CO’in zehirlilik/toksik etkisi sinsidir. Zehirlenme üç aşamada gerçekleşir:

 

Birinci Safha: CO soluyan kimsede hafif uyuşukluk, durgunluk ve uyuklama hissedilir. Bu belirtiler zehirlenmenin başladığı anlamına gelir. Zehirlenmeye maruz kalan kişi/kişiler derhal temiz havaya çıkarılmalıdır. Bu aşamada kurtulma şansı olabilir. Biraz daha fazla CO’e maruz kalındığında hareket yeteneği felce uğrar, insana tatlı bir rehavet çöker ve uyuklama isteği doğar. Öleceğini bilse bile kişi o ortamdan ayrılmak istemeyebilir.

 

İkinci Safha: Titreme, adele kasılması, çene kilitlenmesi ve diş gıcırdatmaları başlar. Gözler bir noktaya dikilir ve ateşlenme başlar.

 

Üçüncü ve Son Safha: Solunum ve kalp atışları yavaşlar, vücut ısısı düşer, his ve şuur kaybolur. Ölüm gerçekleşir.

Karboksihemoglobin kırmızımsı pembe rengi vücut derisini kiraz kırmızısı renge dönüştürür. Dudaklar rujla boyanmış gibi kızarır ve yüz tebessüm eder hali alır.

CO Gazının Havadaki Oranı  

Karbonmonoksit Zehirlenme Oran ve Belirtileri:

 

200 PPM 2-3 saat sonrabaş ağrısı, yorgunluk,baş dönmesi ve mide bulantısı
400 PPM 1-2 saat içinde alında baş ağrısı, 3 saat sonra hayati tehlike
800 PPM 45 dakika içinde baş dönmesi, mide bulantısı, denge ve şuur kaybı, 2-3 saat içinde ölüm.
1600 PPM 20 dakika içinde baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı 1 saat içinde ölüm.
6400 PPM 1-2 dakika içinde baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı 10-15 dakika içinde ölüm

        

         Havadaki CO oran artıkça daha kısa sürede ölüm oluşabilir.ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO)’nın, karbon monoksit için önerilen sınır değeri 8 saatlik sürede 9 ppm ve 1 saatte 25 ppm’dir.

Cihaz Hakkında:

Ev ve benzeri yerlerde kullanılmak üzere ortamdaki karbonmonoksit gazını algılayabilen bir cihazdır. Bu tür tehlikeli gazı tespit edilmesi durumunda, cihaz buzzerı(zil) ile sesli, LED’i ile ise ışıklı uyarı sağlar. FXD-CO ve FXD-CO1 modellerinde röle çıkışı ile alarm durumunda çalışması istenilen cihazlara bağlanabilir.(solenoid valf,siren gibi).

Aşağıda karbonmonoksit algılama seviyeleri verilmiştir.

50 ppm (60-90dk. içinde)
100 ppm (10-40dk. içinde)
300 ppm (3dk. içinde)

 

 

 

Cihazın Kurulumu ve Çalışması:

 • Cihazın enerji beslemesini ve pilini takınız.
 • Enerji verildiğinde power ışığının kırmızı ışığı yanar.
 • Kalibrasyon süresi vardır.Bu sürede cihazın sarı ışığı sürekli yanar ve power ışığının yeşil ışığı yanıp söner.Bu sürede cihaz gazı algılamaz.Test etmek için de gaz koklatılmaz.
 • Sarı ışık söndüğünden sonra cihaz hazır hale gelmiş olur.
 • FXD-CO ve FXD-CO1 modellerde 230VAC besleme ile çalıştığında power ışığı sürekli yeşil yanar.Elektriğin kesilmesi durumunda cihaz pili le çalışmaya devam eder power ışığı 36 sn.bir kırmızı flaş yapar.
 • FXD-CO2 modelde ise cihaz sürekli pili le çalıştığından power ışığı 36 sn. bir kırmızı flaş yapar.
 • Cihazlar karbonmonoksit gazı algılama seviyesine ulaştığını tespit etmesi durumunda alarm ışığı (kırmızı led) ve buzzer devreye girer.Algılama seviyesinin altına düşene kadar cihaz alarm verir. Algılama seviyesinin altına düştüğünde cihaz normal çalışma durumuna döner.

 

Cihaz üzerindeki fault ışığı(sarı led) 3 fonksiyonu vardır;

 1. Kalibrasyon durumunda:İlk enerji verildiğinde kalibrasyon süresi boyunca yanar.
 2. Sensör arızası durumunda:Sensörün süreklilik kaybında sürekli yanar. Bu durumda teknik servis ile irtibata geçiniz.
 3. Pil hatası durumunda:Piliniz azaldığında veya FXD-CO1 modellerde pil takılı olmadığında sarı ışık dakikada 2 defa yanar ve buzzer kesik kesik öter.

Cihazın algılamadığı seviyenin altındaki gaz kaçaklarında ortamı havalandırınız, gerekirse yetkililere haber veriniz.

 

Test ve Stop Butonu:

         Cihazın üzerinde bulunan butonun 2 fonksiyonu vardır.

 1. Test olarak:Butona basıldığında sırasıyla ışıkları (power, fault ve alarm) buzzer ve röleyi test eder.
 2. Stop olarak:Alarm durumda butona basıldığında cihaz alarm modundan çıkar ve normal duruma döner.Eğer ortamda hala 50 ppm yüksek oranda gaz mevcut ise tekrar alarm durumuna geçer.

 

Bakım:

Cihazı temizlemek için hafif nemli bir bezle silinebilir. Cihazı temizlemek için herhangi bir kimyasal(deterjan) kullanılmamalıdır.

 

Montaj:

Her odaya 1 tane karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir.

Bu mümkün değilse insanların oturdukları, yattıkları ve ısıtıcıların bulunduğu her odaya bir tane karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir.

 • Dedektör ısıtıcıların bulunduğu alana monte edilmelidir..
 • Dedektör duvara monte edilecekse, tavandan 30 cm aşağıya monte edilmelidir. Tavana monte edilecekse duvardan 30 cm uzağa monte edilmelidir.
 • Dedektör gaz kaynağından 1-3 metre uzağa monte edilmelidir.Eğer dedektörün monte edileceği alan bir bölme ile ayrılıyorsa gaz kaynağının olduğu tarafa monte edilmelidir.
 • Cihazın montajı karbonmonoksitin en fazla birikebilecek noktaya takılmalıdır.
 • Cihazı dışarıdaki bir yere, çekici fanlara bitişik, dolabın içine, perdenin arkasına, ocak üstüne, davlumbaz üstüne, ıslak veya nemli yerlere, hava akışının yüksek olabileceği yerlere ve çalışma ile ilgili teknik dokümanı dışındaki çevresel şartlara sahip olmayan yerlere montajı yapılmamalıdır.
 • Cihazın güvenirliliğini etkileyebilecek çıkan buharlar ,yağ yüzünden oluşabilecek pislik ve gazlar(temizleme sıvıları, parlatıcılar, boyalar, yemek pişirme işlemleri parfüm ve deodorant) etkilenmeyecek bir yere monte edilmelidir.
 • Montaj için cihazın arkasındaki vida deliklerinden yararlanabilirsiniz.

CİHAZ UZMAN BİR KİŞİ TARAFINDAN MONTE EDİLMELİDİR.

 

Bir Adet Gaz Alarm Dedektörü ile Solenoid Valf Bağlanması

Solenoid valf, gaz hattı üzerinde bulunur ve besleme uçlarına gerilim geldiğinde gazı keser. Gaz Alarm Dedektörü, solenoid valfe bağlanırsa tehlikeli bir durumda selenoid valf gaz akışını keser. Bu mekanizma size zahmetsiz ve kusursuz bir güvenlik sağlar.

 • İlk olarak şebeke cereyanın faz(R) ucunu cihazın kontak çıkış kablolarından SİYAH kablosuna bağlayınız.
 • SİYAH kablosuna bağlantısını yaptıktan sonra cihazın KIRMIZI kablo çıkış ucunu solenoid valfin 230V beslenme uçlarının klemenslerinden herhangi birisine bağlayınız.
 • Solenoid valfin besleme klemens uçlarından diğerini de şebekenin nötr (Mp) ucuna bağlayınız.
 • Cihazın MAVİ kablosunun boş bırakınız.
 • Cihazın 230VAC kordon kablosunu prize bağlayınız.
 • Tüm bu bağlantıları yaptıktan sonra solenoid valf kullanıma hazırdır.

CİHAZ UZMAN BİR KİŞİ TARAFINDAN MONTE EDİLMELİDİR.

 

Cihaz alarm vermeye başladıktan sonra yapılması gerekenler;

 • Sakin olunuz.
 • Ortamdaki bütün kapı pencere ve havanlandırmaları açarak içerideki karbonmonoksit gazının dışarıya dağılmasını sağlayın.
 • Bütün gaz kaynaklarını kontrol edip kapatın.
 • Ortamdaki herkesi dışarıya çıkarın.
 • Karbonmonoksit gazından zehirlenip baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetleri olanları hemen hastaneye kaldırın.
 • Karbonmonoksit kaynağını bulun ve sorunu mutlaka giderin.
 • Dedektör alarm vermeyi kesinceye kadar ortama hiç kimseyi sokmayın.

Uygun olduğu takdirde, alarmın yeniden kurulması işleminden sonra alarmın çalışmaya devam etmesi ve kaçağın sebebinin kolay anlaşılır olmaması ve/veya doğrulanmaması durumunda, ev benzeri yerler terk edilir ve tesisatın deneyden geçirilmesi, güvenli hale getirilmesi ve gerekli onarımın yapılabilmesi için DERHAL YETKİLİLERE HABER VERİNİZ.

 

Taşıma ve Nakliye:

Cihazın üzerine zarar verebilecek boyutta ağırlık konulmamalı, atılmamalı ve yere düşürülmemelidir.Ürünün taşınması kendi orjinal kutusu veya koruyucu bir bezle sarılarak yapmak gereklidir.Yanlış ambalajlama esnasında plastik parçalar kırılabilir elektrik aksamı zarar görebilir.Cihazı su ve nemden uzak tutunuz.

TEKNİK ÖZELLİKLER
  FXD-CO FXD-CO1 FXD-CO2
Beslenme Kaynağı: 230V ± %10 (50-60 Hz)

9V Şarjlı Pil

230V ± %10 (50-60 Hz)

9V Pil

9V Pil
Güç Tüketimi: 2 Watt (maksimum) 10Ma (maksimum)
Buzzer (Zil Çıkışı): 85 dB (minimum)
Röle Çıkışı:   230 VAC 5A
Sensör: Elektro Kimyasal
Kalibrasyon Süresi: Sarı led sönene kadar
Standart: EN 50291 standardı
Alet tipi : A Tipi B Tipi
Sensör Algılama: 50 ppm(60-90dk. içinde)–100 ppm(10-40dk. içinde)–300 ppm(3dk. içinde)
Sıcaklık: -10oC / 50oC
Nemlilik: %80 (maksimum)
Cihaz Ömrü: 7 sene (Kullanım alanına göre)
Sensör Ömrü: 2 sene (Kullanım alanına göre)

Not 1: Cihazı orjinal çalışma durumuna döndürme ve algılayıcının uygun olarak değiştirilmesi için cihazın algılayıcısının değişimi için cihazı kullanmaya başlandıktan itibaren 2 sene sonra sensörün değişimi ve kalibrasyonu için cihazınızı İleri Teknoloji servisine gönderiniz.

Cihazı servise göndermek için yetkili bir kişi tarafından cihazı montaj yerinden çıkarılarak servise gönderilir.Servis tarafından sensör değişimi ve kalibrasyonu yapılan cihaz elinize ulaştığında yetkili bir kişi tarafından cihazınızın montajını yaptırıp kurulum talimatları uygulanarak tekrar kurulumu gerçekleştirilir.

Not 2:Cihazın sensörü kullanım ömrü dahilinde 2 defa değiştirilebilir.

Not 3: Cihazın ………….. tarihinde cihazın kullanım ömrü dolduğundan yenisi ile değiştiriniz.Ömrü dolan cihazın imha ediniz veya ihma edilmesi için İleri Teknoloji servisine gönderiniz.

UYARI1:ÇALIŞTIRMADAN VEYA HİZMETE SOKMADAN ÖNCE BU TALİMATLARI DİKKATLİCE OKUYUN.

UYARI2:CİHAZ KURCALANDIĞINDA MEYDANA GELMESİ MUHTEMEL ELEKTRİK ŞOKU VEYA DÜZENSİZ ÇALIŞMA TEHLİKELERİNE DİKKAT EDİNİZ.

    Cihazınızla ilgili her türlü soru ve sorunlarınız için telefon, faks numaralarımız ve de e-mail adresimizden teknik servisimize ulaşabilirsiniz.

GARANTİ ŞARTLARI

1-) Garanti süresi, malın teslim tarihinden itibaren başlar ve en az 2 yıldır.

2-) Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı firmamızın garanti kapsamındadır.

3) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 11 inci maddesinde yer alan;

a- Sözleşmeden dönme,

b- Satış bedelinden indirim isteme,

c- Ücretsiz onarılmasını isteme,

ç- Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

haklarından birini kullanabilir.

4) Tüketicinin bu haklardan ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Tüketici ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

5) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;

– Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,

– Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

– Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi durumlarında;

tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkân varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

6) Malın tamir süresi 20 iş gününü, Bu süre, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirimi tarihinde, garanti süresi dışında ise malın yetkili servis istasyonuna teslim tarihinden itibaren başlar. Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. Malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

7) Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.

8) Tüketici, garantiden doğan haklarının kullanılması ile ilgili olarak çıkabilecek uyuşmazlıklarda yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurabilir.

 

 

İMALATÇI / İTHALATÇI FİRMANIN

ÜNVANI            : İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ YÖNETİM DANIŞMANLIĞI BİLGİ İŞLEM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  

MERKEZ ADRESİ     : SEYRANTEPE MAHALLESİ BİNNUR SOKAK NO:3 KAĞITHANE/İSTANBUL

TELEFONU          : 0212 281 60 78      

TELEFAKSI          : 0212 281 63 32

E-POSTA                : info@itektr.com

 

FİRMA YETKİLİSİNİN

İMZASI – KAŞESİ       :

 

MALIN

CİNSİ                                       : ALARM CİHAZI

MARKASI                               : İTEK

MODELİ                                  : FXD-CO, FXD-CO1, FXD-CO2

BANDROL VE SERİ NO     :

GARANTİ SÜRESİ                : 2 (İki) YIL

AZAMİ TAMİR SÜRESİ      : 20 İŞ GÜNÜ

 

 

SATICI FİRMANIN

 UNVANI                                      :

ADRESİ                                        :                                                          
TELEFONU                                 :
TELEFAKSI                                :
E-POSTA                                      :

FATURA TARİH VE SAYISI :

TESLİM TARİHİ VE YERİ     :

 

 

Bu gönderiyi paylaş


Translate »
Open chat
Whatsapp Şipariş ve Destek Hattı
Merhaba
Ürünleriniz hakkında bilgi almak istiyorum.
Powered by